Voip Terimleri

PSTN Nedir ?

Public Switched Telephone Network olarak adlandırılır ve Genel Anahtarlamalı Telefon Ağı olarakte ifade edilmektedir. Yapılan çağrıları bakır teller üzerinden taşıyan telefon ağına denilmektedir. Sabit telefon veya Sabit hat olarakta bilinmektedir.

SIP Nedir ?

Session Initiation Protocol yani Haberleşmenin sağlanacağı kullanıcılar arasında IP ağı üzerinden oturum oluşturularak bu kişilerin birbirine bağlanmasını sağlayan oturum biçimidir.  SIP teknolojisi ile sesli ve görüntülü konferanslar sağlanabilmektedir.

DID Numara Nedir

Direct Inward Dialing yani Gelen çağrıların herhangi bir operatöre ihtiyaç duymadan istenilen numaraya veya voip hesabına yönlendirilmesi özelliğidir.İnternette DID numaralarınızı yani 0850 li numaralarınızı Netglobal’den alabilirsiniz.

E.164/ENUM Nedir ?

GSM ve Sabit hattınızda kullandığını sabit veya mobil numaraları VoIP ağı üzerinde kullanmanızı sağlayan sisteme denilmektedir. Enum ile telefon numaranız bir internet adresine dönüştürülerek çağrı almanız sağlanmaktadır.

ATA Nedir ?

Analog Telephone Adapter – Voip cihazının gerçek adıdır ayrıca bir çok yerde VOIP GATEWAY olarakta kullanılmaktadır. Sabit hatların voip hatlarda kullanılmasını sağlamaktadır .

Soft Phone Nedir ?

VoIP hesaplarınızın bilgisayar üzerinden kullanabilmenizi sağlayan yazılımlara verilen genel adlandırmadır.

CDR Nedir ?

Call Detail Record – Santral üzerinde yapmış olduğunuz tüm görüşmelerin olduğu arama kayıt listesine verilen isimdir.